2014. december 25., csütörtök

Mappárium - Ólomüvegen a világ

  Térképen és földgömbön bizonyára már mindannyian szemügyre vettük bolygónk kontinenseit és országait. De vajon milyen lenne, ha egyszer a földgömb belsejéből, egy új szemszögből térképezhetnénk fel a Föld felszínét? Noha nem túl közel, tőlünk nagyjából 6700 km távolságra nyugatra, az egyesült államokbeli Massachusettsben erre is lehetőségünk nyílik. 

  Boston városában a Mary Baker Eddy Könyvtárban található az úgynevezett Mapparium. A kifejezés nem mást takar, mint egy hatalmas üvegből készült gömböt, aminek a belsejébe lépve a látogató nem csak egy világító földgömb közepén érezheti magát, hanem egy különleges hang- és fényhatásokkal tűzdelt élmény részese is lehet.

Látogatók a Mappariumban
(forrás: http://www.marybakereddylibrary.org/)
Share to Facebook Share on Google Plus Share to Twitter Pin This Share on Tumblr Email This

2014. december 4., csütörtök

Városok akkor és most ...



  Mindössze néhány évtized is elegendő ahhoz, hogy a városok szinte a semmiből óriási világvárosokká váljanak. Rohamos gyorsaságú fejlődés, gomba mód növekvő felhőkarcolók és a legmodernebb technika jellemzi őket. Némelyikük mára egészen futurisztikus külsőt öltött. Milyenek voltak és mivé lettek? A következő képes összeállításban néhány várost, illetve egy-egy helyszínt nézünk meg: akkor és most.


Share to Facebook Share on Google Plus Share to Twitter Pin This Share on Tumblr Email This

2014. december 3., szerda

Még láttuk, már nem látjuk?!

Erszényes farkas (forrás)
Különösnek tűnő állatok megkopott fényképeken és filmfelvételeken: mintha a mai természetfilmekből sorra kimaradnának. Vajon hol rejtőznek? Azt kell mondjuk: sajnos már sehol. Ezekről az állatokról csak emlékeink vannak és nagy valószínűséggel a modern kor elszánt tudósai sem fogják tudni feltámasztani őket. 


  A nem is oly távoli múltban elődeink még több olyan állattal találkozhattak, amelyeket egy évszázaddal, vagy csupán néhány évtizeddel később mi már csak felvételeken láthatunk. Ezek, a múlt szinte elérhető közelségében történt kihalások igazi intő példaként szolgálhatnak korunk generációi számára. A hatalmas és félelmetes dinoszauruszok - ők és más meseszerű őslények évmilliókkal ezelőtti eltűnése jelenti sokak számára a kihalást. Pedig egyes fajok eltűnése ennél sokkal közelibb. A földtörténet során 5 nagyobb kihalási hullám zajlott le. Tudósok szerint napjainkban a hatodik ilyen időszakban járunk. Egyes becslések szerint 20 percenként kihal egy faj. Persze legtöbbjük nem szembetűnő, általában csak a nagyobb  termetű állatokról hallunk.


Share to Facebook Share on Google Plus Share to Twitter Pin This Share on Tumblr Email This

2014. november 29., szombat

Mesterművek a magasból

  A Földönjáró blog ezúttal a magasból mutat meg izgalmas formákat és színeket. A képek a Google Earth program segítségével a k.h. 19° és ny.h. 161° mentén készültek. A programmal hosszú órákat időzhetünk el és rengetek csodás tájat fedezhetünk fel otthon, kényelmesen a karosszékben ülve. A k.h. 19°-át jelentő hosszúsági kör egyébként Magyarország középső részén halad keresztül. A videó egy hamarosan következő cikksorozat, egy virtuális Föld körüli út kapcsán készült, de a részletekről majd később... Hamarosan jön a folytatás!


Share to Facebook Share on Google Plus Share to Twitter Pin This Share on Tumblr Email This

2014. november 15., szombat

Földönjáró már a Facebookon is!

  A minap megszületett a Földönjáró saját Facebook oldala. Mostantól könnyebben követhetők a blog bejegyzései, egyszerűbb a kapcsolattartás, a megosztás és kommentelés is. Ha nem vagy Blogspot vagy Google+ felhasználó, de rendelkezel Facebook fiókkal, akkor elég a "Tetszik" gombra kattintanod és követned a blog közösségi oldalát. Az blogspotban megjelenő cikkek automatikusan megosztásra kerülnek a Facebook idővonalon is. Legyél Földönjáró a Facebookon is!



Share to Facebook Share on Google Plus Share to Twitter Pin This Share on Tumblr Email This

2014. november 8., szombat

Földi édenkertek - Igaz vagy hamis?


 Van a világban még néhány olyan kis "ékszerdoboz", ami egyediségét és különleges értékeit sokáig meg tudta őrizni a világ, de leginkább talán saját maga számára. Az ezeken a helyeken élő népek évszázados vagy sokszor évezredes kultúrát, hagyományokat, vallást, építészetet, zenét, öltözködést őriznek még a hétköznapjaikban is. Nekünk egzotikus és különleges, nekik fontos és mindennapi. . Mások a gyönyörű természeti adottságaikkal érdemelték ki a nagyvilág figyelmét. Az ilyen helyek talán a sokáig tartó elszigeteltségüknek köszönhetik azt, hogy máig azok, amik. 

  Gyorsan zsugorodó világunkban már nem csak a felfedezők, hajósok, kutatók juthatnak el távoli helyekre. Valahogy minden közelebb került egymáshoz. Ezzel együtt elérhetővé és nagyon is kedvelt célponttá váltak az addig csak útifilmekből és leírásokból ismert helyszínek. Vajon áldás vagy átok a hirtelen jött népszerűség? Őrzik-e még ezek a helyek azt, ami egyedivé tette őket. Vajon meddig tudják megtartani identitásukat?


Share to Facebook Share on Google Plus Share to Twitter Pin This Share on Tumblr Email This

2014. szeptember 11., csütörtök

Földrengések közelebbről

Forrás
A bolygónkon lezajló nagy erejű természeti jelenségeket legtöbbször magával a katasztrófa kifejezéssel azonosítjuk. Nem véletlenül, hisz ezek az események hatalmas pusztítást képesek végezni az ember által lakott területeken. A híradásokban ma már a világ távoli pontjain történt katasztrófákról is pillanatok alatt értesülünk. Döbbenettel, félelemmel és együttérzéssel szemléljük a beszámolókat, melyek ilyenkor letarolt városrészekről, sérültekről, megbénult közlekedésről és a mentőcsapatok erőfeszítéseiről szólnak. 

Az egyik legrettegettebb ilyen fenyegetés a földrengés. Talán itt a Kárpát-medencében szerencsésnek érezhetjük magunkat, hisz földrengésekről tőlünk oly távolinak tűnő földrészekről érkeznek hírek. Valóban igaz, ilyen szempontból egy nyugalmasabb területen élünk. De vajon tudtuk-e azt, hogy hazánkban is gyakran fordulnak elő kisebb földrengések? Sőt, a földrengések magyarországi kutatása is komoly múltra tekint vissza.

Share to Facebook Share on Google Plus Share to Twitter Pin This Share on Tumblr Email This

2014. szeptember 10., szerda

Parkok - A városok zöld tüdejei


Forrás
A történelem során sokszor és sokféleképpen változott az ember lakóhelye és környezete. A fejlődés magával hozta a természettől egyre inkább elrugaszkodó épített környezet rohamos növekedését. Kialakultak a városok, melyek aztán egyre hatalmasabbá váltak. A mai "modern" városi ember élete nagy részét ezekben városokban tölti. Itt található a munkahely, az iskola, de még a kikapcsolódás és pihenés is gyakran ide kötődik. Talán észre sem vesszük, hogy városaink zöldterületei milyen fontos szerepet játszanak ebben a mesterséges világban, városi életünkben.

A parkok jelentős része egykori  hatalmas kastélyparkok, parkerdők mozaikos maradványa. A városok fokozatosan magukba olvasztották ezeket a területeket. Néhol beépítésre kerültek, de itt-ott megőrződött az egykori növényzet darabkája is. Az ilyen parkokban rengeteg nagyranőtt öreg fát és többnyire természeteshez közeli, őshonos növényzetet találunk. Idővel a modern várostervezés is felismerte a településeken belüli zöldterületek jelentőségét, így később már határozott elképzelések és célok mentén, tudatosan kialakított parkok jelentek meg. Egyre nagyobb igény mutatkozott az aktív pihenés és szabadidő eltöltéséül szolgáló közparkok igényes kialakítására.



Share to Facebook Share on Google Plus Share to Twitter Pin This Share on Tumblr Email This

2014. augusztus 30., szombat

A chentrail valóban mérgez


Rendkívül bosszant, hogy az utóbbi időben rohamosan terjednek a chemtrail féle és hozzá hasonló összeesküvés-elméletek. Miért találom bosszantónak? Egyszerűen azért, mert az egész jelenség és gondolkodásmód káros a jövőnkre nézve.
Kritikai gondolkodásnak mutatva magát, a felvilágosultság álarca mögé bújva mellőz mindenféle valódi átgondoltságot, realitást, szkepticizmust. Pont azt a jelenséget erősíti és mutatja be mintaszerűen, ami ellen az ilyen elméleteket hangoztató csoportok oly nagyon küzdeni szeretnének. Nevezetesen a feltétel nélküli hiszékenység, a gondolkodás és alapvető tudásunk mellőzése, ezzel együtt pedig a fejek butaságokkal való akadály nélküli megtömése tükröződik az egész jelenségben.


Share to Facebook Share on Google Plus Share to Twitter Pin This Share on Tumblr Email This

2014. május 30., péntek

Félelmetes csúszómászók?

Vízisikló
Sokan rettegnek a különböző „csúszó-mászó” élőlényektől, legtöbbször ok nélkül. Félelmeink gyakori célpontjai a hüllők és még jobban a hüllők egyik alrendje, a kígyók. A Földön ismert 2400 kígyófajból Magyarországon mindössze hét található meg. Az ismeretek hiányából is táplálkozó félelmek miatt könnyen eshetnek ezek az ártalmatlan állatok az ember áldozatául. Joggal mondhatjuk tehát, hogy nekik több félnivalójuk van tőlünk, mint nekünk tőlük.

Share to Facebook Share on Google Plus Share to Twitter Pin This Share on Tumblr Email This

2014. május 3., szombat

Megújulás

A változás gyönyörködtet...
Bár továbbra is járjunk nyitott szemmel, nézzünk a lábunk elé és nézzünk szerteszét amerre járunk, a blog neve mostantól megváltozik és Földönjáró blog lesz. A korábbi "Nézz a lábad elé" címet lecseréljük, de szellemisége megmarad. A "Földönjáró" elnevezés előző tevékenységekből más kezdeti próbálkozásokból maradt meg és egyszerűsége, tartalma alkalmassá teszi arra, hogy visszatérjen és tovább meneteljen a blog címeként. Nem csupán a blog címe, rövidesen a külső és a tartalom is megváltozik illetve bővül. Remélem érdekesebb, frissebb és jövőbe mutatóbb oldalakkal tudok majd jelentkezni!


További kellemes időtöltést!


Share to Facebook Share on Google Plus Share to Twitter Pin This Share on Tumblr Email This

VAHAVA: VÁltozás-HAtás-VÁlaszadás

Egy korábbi témafeldolgozásom került a a napokban a kezembe. Mivel úgy döntöttem, hogy a blogot folytatom de egyelőre időm még nem sokat enged, ezért a most megtalált és már korábban összeállított anyagot is megosztom itt. A globális környezeti problémák ezúttal magyarországi vonatkozásban mutatkoznak be. Fontosnak tartom, hogy a nagy globális kérdések mellett a helyi, lokális kihívásokkal és kérdésekkel is foglalkozzunk. Ezúttal egy picit szakmaibb vizekre evezünk. Tulajdonképpen maga a téma szakmai de minden érdeklődő számára fontos lehet megismerkedni a magyarországi kutatásokkal és az elmúlt évek vagy évtizedek történéseivel. Lássuk miről is szólt és mit jelent a jövőnkre nézve az első komoly klímaváltozással foglalkozó magyar projekt: a VAHAVA.


Share to Facebook Share on Google Plus Share to Twitter Pin This Share on Tumblr Email This

2014. február 2., vasárnap

Égi sztrádák a fejünk felett

 Kapuvár 2013.

Singapore Airlines Airbus A380-as Szingapúrból Londonba tart:


Share to Facebook Share on Google Plus Share to Twitter Pin This Share on Tumblr Email This